معرفی کشور کانادا

کانادا یک کشور چندفرهنگی است و به فرهنگ‌های سراسر جهان احترام می‌گذارد. مهاجران تقریباً 20٪ از کل جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند و در مناطق شهری مانند تورنتو، مونترال یا ونکوور اقامت دارند. در سال‌های اخیر، کانادا پذیرای بیش از یک میلیون مهاجر جدید بوده است. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در این مقاله به افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، اطلاعاتی در مورد مناطق و استان‌ها، بهترین دانشگاه‌ها، مزایا و روش‌های مهاجرت به این کشور ارائه می‌نماید.

مهاجرت به کانادا - پاسپورت کانادا - هلدینگ رسام

 

یکی از منحصر به فردترین خصوصیات کانادا این است که برخی از قوی‌ترین سطوح حمایت عمومی از مهاجرت در جهان را دارا می‌باشد. از اوایل دهه 1990، حمایت عمومی از مهاجرت به کانادا به‌طور پیوسته افزایش‌یافته است.

امروزه، حدود 80 درصد از کانادایی‌ها موافق هستند که مهاجرت برای اقتصاد کشورشان مفید است.

حمایت عمومی قوی، به دولت کانادا اجازه می‌دهد تا ورود بیش از چهار صدهزار مهاجر جدید در سال را هدف قرار دهد. کشور کانادا در سه طبقه اقتصادی، خانوادگی و بشردوستانه پذیرای مهاجران است.

کانادا جمعیت سالخورده و نرخ زاد و ولد پایینی دارد. به همین دلیل، اکثر مهاجرانی که این کشور از آن‌ها استقبال می‌کند، نیروهای کار ماهر می‌باشند.

همچنین امکان مهاجرت به کانادا برای اعضای خانواده افرادی که شهروند کانادا یا مقیم دائم هستند، نیز فراهم می‌باشد. زیرا خانواده‌های قوی، بستر جامعه و اقتصاد کانادا هستند.

مناطق و استان‌های کشور کانادا

کانادا از 5 منطقه، 10 استان و سه قلمرو تشکیل‌شده است. هر منطقه فرهنگ، طبیعت و جاذبه‌های منحصربه‌فردی برای مهاجرت دارد. پایتخت کانادا اتاوا می‌باشد که در انتاریو واقع‌شده است.

اما هر منطقه و استان، پایتخت خود را دارد. افراد باید قبل از مهاجرت به کانادا استان موردنظر خود را برای زندگی انتخاب نمایند و اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورند. آن‌ها باید در مورد هر یک از استان‌ها شناخت کافی داشته باشند تا ببینند کدام‌یک برای آن‌ها و سبک زندگی‌شان مناسب‌تر است. در ادامه لیستی از مناطق کانادا و ایالت‌های هر یک آمده است:

1. اطلس با آتلانتیک (Atlantic Provinces)

 • نیوفاندلند و لابرادور
 • جزیره پرنس ادوارد
 • نوا اسکوشیا
 • نیوبرانزویک

2. کانادا مرکزی (Central Canada)

 • کبک
 • انتاریو

3. استان‌های فلات (Prairie Provinces)

 • مانیتوبا
 • ساسکاچوان
 • آلبرتا

4. شمال (North)

 • نوناووت
 • سرزمین‌های شمال غربی
 • قلمرو یوکان
 • ساحل غربی (West Coast)
 • بریتیش کلمبیا

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل

یکی از دلایل افراد برای مهاجرت به کانادا دانشگاه‌های آن است. دانشگاه‌های کانادا همیشه به دلیل تدریس خوب و تحقیقات عالی، شهرت زیادی به دست آورده‌اند و در بین مؤسسات بین‌المللی در سراسر جهان رتبه بالایی دارند.

متقاضیان ادامه تحصیل می‌توانند از طریق ویزای تحصیلی برای شرکت در برنامه‌های معتبر این دانشگاه‌ها، اقدام نمایند. همه کالج‌ها، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کانادا دارای رتبه‌های برتر هستند و شهرت جهانی گسترده‌ای دارند.

موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در جدول زیر 10 مورد از بهترین دانشگاه‌های کانادا بر اساس رتبه‌بندی بین‌المللی را معرفی کرده است:

نام دانشگاهرتبه‌بندی آموزش (2022)رتبه‌بندی دانشگاه‌های
برتر (2022)
رتبه‌بندی اخبار و گزارش
جهانی ایالات‌متحده (2021)
دانشگاه تورنتو 182617
دانشگاه بریتیش کلمبیا 374631
دانشگاه مک گیل 442751
دانشگاه مک مستر 80140133
دانشگاه مونترال 88111140
دانشگاه آلبرتا 125126138
دانشگاه اتاوا 162230192
دانشگاه سایمون
فریزر
201298306
دانشگاه واترلو 201149210
دانشگاه وسترن -کانادا201170287

مزایای مهاجرت به کشور کانادا و زندگی در این کشور

با مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور درها به روی طیف گسترده‌ای از مزایا برای افراد باز خواهد شد. در ادامه، موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام 10 مزیت برتر مهاجرت به کانادا را بررسی کرده است:

1. حق زندگی و کار در کانادا

کانادا یکی از مقاصد برتر برای دستیابی به سطح مطلوبی از شرایط فرهنگی، اقتصادی، کاری و به طور کلی کیفیت زندگی است. با مهاجرت به کانادا، افراد می‌توانند به هر منطقه یا استانی در کانادا نقل مکان نمایند.

2. تمدید ویزا بعد از 5 سال

به طور معمول اغلب کارت‌های اقامت دائم کانادا، اعتبار 5 ساله دارند. علاوه بر این، هیچ محدودیتی برای اینکه افراد چند بار وضعیت ویزای خود را تمدید نمایند، وجود ندارد.

3. همراه آوردن خانواده

با مهاجرت به کانادا افراد می‌توانند اعضای خانواده خود را همراه‌شان بیاورند. آن‌ها همچنین می‌توانند در صورت دریافت اقامت دائم در کانادا زندگی، تحصیل و کار کنند.

4. آموزش رایگان برای کودکان

برای همه کودکان تا سن 18 سال تحصیل رایگان از طرف دولت کانادا فراهم می‌شود. کودکان در کانادا در سه سطح ابتدایی، متوسطه و عالی آموزش می‌بینند.

5. مراقبت‌های بهداشتی همگانی

با مهاجرت به کانادا افراد از طرف دولت و مقامات کانادا، مراقبت‌های بهداشتی دریافت می‌نمایند. در کانادا برای دارندگان ویزای کانادا، مراقبت‌های پزشکی رایگان می‌باشد.

6. منافع اجتماعی

مهاجران در کانادا از مزایای تأمین اجتماعی زیادی برخوردار می‌شوند. برخی از این مزایای اجتماعی عبارتند از پرداخت‌های بازنشستگی، مزایای از کارافتادگی و مزایای بازماندگان برای نیروی کار متوفی است.

7. دریافت شهروندی کانادا

افراد پس از پنج سال زندگی در کانادا، امکان این را خواهند داشت که اقامت دائم دریافت نمایند. اگر از این پنج سال به مدت سه سال متوالی در این کشور زندگی کرده باشند، واجدشرایط دریافت شهروندی کانادا می‌شوند.

8. آزادی سفر

افراد می‌توانند با دریافت اقامت دائم، به داخل یا خارج از کانادا سفر نمایند.

9. راه‌اندازی کسب‌وکار

افراد پس از مهاجرت به کانادا می‌توانند به‌طور قانونی شرکت خود را راه‌اندازی نمایند. تحت مزایای دریافت اقامت دائم کانادا، آن‌ها می‌توانند بدون داشتن شهروندی کانادا، در یک زمینه سرمایه‌گذاری نمایند یا یک تجارت جدید را با مالکیت انحصاری یا شراکت راه‌اندازی کنند.

10. محیط امن و ایمن

کانادا به‌عنوان صلح‌آمیزترین کشور جهان معرفی‌شده است و یک مقصد امن و مطمئن برای مهاجرت می‌باشد. مهاجرانی که اقامت دائم کانادا را دارند، توسط دولت کانادا محافظت می‌شوند.

مهاجرت به کانادا - تورنتو - هلدینگ رسام

روش‌های مهاجرت به کانادا

برای اینکه افراد بتوانند با موفقیت برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند، باید مراحلی را طی کنند.

اگر آن‌ها از روش‌های مهاجرت به کانادا اطلاعات کافی داشته‌باشند، می‌توانند شانس موفقیت خود را افزایش دهند و از تأخیر در پذیرش‌ها جلوگیری نمایند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

افراد می‌توانند جهت تحصیل در یک برنامه آموزشی به یک موسسه آموزشی کانادایی درخواست دهند. پس از دریافت نامه پذیرش، افراد می‌توانند به‌طور قانونی به‌عنوان دانشجو در کانادا بمانند. دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات خود را در کانادا تکمیل می‌نمایند، فرصت‌های زیادی برای تمدید اقامت خود، اخذ مجوز کار و در نهایت دستیابی به اقامت دائم دارند.

مهاجرت کاری به کانادا

افراد برای یافتن شغل قانونی، به مجوز کار نیاز دارند. حدود 10٪ از کل نیروی کار کانادا را نیروی کار موقت خارجی تشکیل می‌دهند. به‌منظور حمایت از اقتصاد کانادا، دولت و مقامات کانادا مهاجرت نیروی کار خارجی به این کشور را به رسمیت می‌شناسند.

جاب آفر (Job Offer)

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق جاب آفر و دریافت ویزای کار، باید ابتدا پیشنهاد کار کانادایی دریافت نمایند. ویزای کار شامل تضمین یک پیشنهاد شغلی کانادایی است. بنابراین کارفرمای کانادایی از طریق Service Canada، درخواست LMIA می‌دهد و پس از تائید LMIA متقاضی می‌تواند درخواست مجوز کار دهد.

اکسپرس اینتری

برنامه مهاجرتی کانادا از طریق اکسپرس اینتری به نیروی کار ماهر اجازه می‌دهد تا به‌طور فعال انتخاب، ارزیابی و استخدام شوند. افرادی که ماهر هستند، یا تحت برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال همچون برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)، برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)، کلاس تجربه کانادایی (CEC) دارای شرایط لازم هستند، می‌توانند از این برنامه مهاجرتی استفاده نمایند. این روش یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های مهاجرت به کشور کانادا است.

برنامه آتلانتیک پایلوت (Atlantic Immigration Pilot)

آتلانتیک کانادا برنامه مخصوص به خود را برای مهاجرت به کشور کانادا ارائه می‌دهد.

این برنامه مهاجرتی به نام (AIP) بسیار سریع می‌باشد و به کارفرمایان اجازه می‌دهد استعدادهای خارجی را جذب نمایند. کارفرمایان باید یک کاندید مناسب پیدا کنند و به آن‌ها شغل پیشنهاد دهند.

این روش نیاز به ارزیابی تأثیر بازار کار ندارد. برنامه آتلانتیک با مهارت بالا (AHSP)، برنامه مهارت متوسط آتلانتیک (AISP) برای نیروی کار ماهر و برنامه تحصیلات تکمیلی بین‌المللی آتلانتیک (AIGP) مخصوص فارغ‌التحصیلان بین‌المللی می‌باشد.

برنامه مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program)

برنامه مهاجرتی PNP به‌عنوان یک راه محبوب برای مهاجرت به  کشور کانادا در نظر گرفته می‌شود. استان‌های کانادا مانند آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا و سایر استان‌های کانادا برنامه‌های مهاجرتی خود را توسعه داده‌اند که منجر به ایجاد روندی سریع برای مهاجرت به این کشور شده است.

در برنامه مهاجرت PNP لازم می‌باشد افراد پس از ورود به کانادا، در استان‌های مربوطه اقامت کنند. علاوه بر این، اکثر افراد برای واجد شرایط شدن برای این برنامه به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی نیاز دارند.

مهاجرت به کشور کانادا از طریق برنامه های تجاری

کانادا فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را برای خارجی‌هایی که می‌خواهند در کانادا تجارت کنند، ارائه می‌دهد. هنگامی که افراد به دنبال مهاجرت به کشور کانادا به‌عنوان سرمایه‌گذار هستند، باید با داشتن نوآوری، ایجاد شغل برای کانادایی‌ها و توانایی برای رقابت در سطح بین‌المللی، الزامات خاصی را برای موفقیت درخواست خود برآورده نمایند.

هدف از برنامه مهاجرت سرمایه‌گذاری، تشویق سرمایه‌گذاران و ایجاد اشتغال در کانادا از طریق مهاجرت افرادی است که توانایی سرمایه‌گذاری در کانادا را دارند.

استارت‌آپ کانادا

برنامه ویزای استارت آپ یک گزینه کلی مهاجرت تجاری یا ویزای سرمایه‌گذار است که با راه‌اندازی کسب‌وکار به شما امکان مهاجرت به کشور کانادا را می‌دهد. شما و کسب‌وکارتان باید مجموعه‌ای از الزامات را برآورده نمایید تا بتوانید در برنامه خود موفق باشید. به‌طور کلی، شرط مهاجرت از طریق استارت آپ، ایجاد یک کسب‌وکار نوآورانه است که هم برای کانادایی‌ها شغل ایجاد نماید و هم بتواند در سطح بین‌المللی رقابت کند.

ثبت شرکت در کانادا

این جریان مهاجرت تجاری، برای کسانی است که کسب‌وکاری را در کانادا ایجاد یا خریداری می‌کنند که البته سهم قابل‌توجهی در اقتصاد یا زندگی فرهنگی یا هنری کانادا خواهد داشت.

از آنجایی که کارآفرینان فرصت‌های شغلی ایجاد و به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند، روند مهاجرت به کانادا برای آن‌ها هموار می‌باشد. متقاضیان موفق می‌توانند کسب‌وکار خود را در کانادا راه‌اندازی و همچنین اقامت دائم در این کشور را کسب نمایند.

مهاجرت به کشور کانادا از طریق حمایت خانواده (Family Sponsorship)

اتحاد خانواده، سنگ بنای سیاست مهاجرت به کانادا است. افراد در کانادا می‌توانند از بستگان خود حمایت مالی نمایند تا به‌طور دائم به کانادا بیایند. برای اینکه افراد واجد شرایط حمایت مالی از بستگان خود باشند، باید شهروند کانادا یا مقیم دائم باشند. آن‌ها می‌توانند اسپانسر همسر و فرزندان زیر 22 سال خود شوند.

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

حق زایمان در کانادا برای متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا توسط دولت با تضمین شهروندی کانادا برای نوزاد تازه متولدشده وجود دارد. هر فردی که در کانادا متولد گردد به‌طور خودکار به‌عنوان شهروند کانادایی تعیین می‌شود.

این حق برای همه نوزادان بدون توجه به وضعیت شهروندی والدین، رعایت می‌گردد. شرایط لازم برای زایمان در کانادا توسط افراد غیرشهروند زیاد نیست، مهم‌ترین مورد دریافت ویزای اقامت موقت است که به افراد امکان دسترسی به کانادا را می‌دهد. هنگام درخواست برای اقامت موقت، آن‌ها باید نشان دهند که باردار هستند و می‌خواهند در کانادا زایمان کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق ازدواج، مهم است که ازدواج به رسمیت شناخته شود. به‌طور کلی برای به رسمیت شناختن ازدواج یک زوج، گواهی ازدواج دریافت می‌گردد که سندی بر رابطه آنها است. از 25 اکتبر 2012، مقررات جدیدی در موردحمایت از همسر برای اقامت دائم وضع‌شده است تا از تقلب احتمالی در سیستم مهاجرت کانادا جلوگیری شود. هر همسری که برای زندگی در کانادا و دریافت اقامت دائم حمایت می‌گردد، باید حداقل تا دو سال بعد، با همسر خود رابطه قانونی داشته باشد.اگر کمتر باشد، در خطر حذف خواهد بود.

جمع‌بندی

کانادا کشوری توسعه‌یافته است که دارای مزایای زیادی برای مهاجران می‌باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد از جوامع مختلف در سراسر جهان به دنبال مهاجرت به کشور  کانادا هستند. روش‌های متعددی برای مهاجرت به کانادا ازجمله تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، فرزندآوری و ازدواج وجود دارد. متقاضیان با بررسی این روش‌ می‌توانند روش مناسب خود را برگزینند و برای آن اقدام کنند. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام می‌تواند شما را در انتخاب روش مناسب یاری نماید.

5/5 - (5 امتیاز)