اخذ ویزای eb2 آمریکا

ویزاهای مبتنی بر استخدام کشور آمریکا شامل 5 نمونه متفاوت است که همه آن‌ها در راستای جذب نیروی کار متخصص، حرفه‌ای، ماهر و افراد با توانایی استثنایی است. یکی از انواع پرطرفدار ویزای مبتنی بر استخدام، ویزای EB2 آمریکا است که برای 3 دسته از افراد با شرایط خاص صادر می‌شود. این افراد شامل: متقاضیان با مدارک پیشرفته علمی، توانایی استثنایی و معافیت از منافع ملی است. اما سوال این است که متقاضیان باید چه شرایط و مدارکی داشته باشند تا بتوانند برای ویزای eb2 درخواست دهند؟ مراحل دریافت ویزای eb2 آمریکا به چه صورتی است؟

برای بررسی امکان دریافت ویزای eb-2 با شرایط خود، با مشاورین مهاجرتی هلدینگ رسام مشورت کنید. هلدینگ رسام یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین موسسات مهاجرتی در مهاجرت به آمریکا می باشد که در ایران به صورت رسمی و قانونی فعالیت دارد. برای اطلاع از قوانین و شرایط ویزای EB2 آمریکا این صفحه از وبسایت هلدینگ مهاجرتی رسام را مطالعه کنید.

فهرست مطالب

ویزای EB2 آمریکا چیست؟

ویزای eb2 یا NIW از جمله ویزاهای مبتنی بر استخدام است که شرایط نسبتا عالی برای متقاضیان دارد. این ویزا به افراد با مدارک پیشرفته و همچنین توانایی خاص تعلق می‌گیرد. نکته یا امتیاز مثبت این طرح، اخذ اقامت دائم آمریکا برای دارنده آن است. از این رو تعداد زیادی از افراد که شرایط لازم این برنامه را دارند، سعی می‌کنند که ویزای eb2 را دریافت کنند.

اما سوال اصلی اینجاست که ویزای EB2 آمریکا به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟ آیا منظور از درجه علمی پیشرفته یا توانایی استثنایی این است که متقاضی مخترع یا دانشمند باشد؟ برای پاسخ به این سوالات پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب از رسام هلدینگ را مطالعه کنید.

ویزای eb2 به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

EB2 ویزا مبتنی بر استخدام است، یعنی برای شروع فرآیند آن متقاضی باید بتواند کارفرمایی در آمریکا پیدا کند. سپس نزد آن کارفرما مشغول به کار شود. در حالت کلی 3 دسته افراد زیر امکان دریافت ویزای EB2 را دارند:

 1. افراد با مدارک پیشرفته (مدارک دانشگاهی ) – EB2A
 2. افراد با توانایی خاص (متخصصین یا نخبگان در علوم، هنر و تجارت) – EB2B
 3. معافیت از منافع ملی (National interest Waiver) – EB2C یا ویزای NIW

توجه داشته باشید افراد با توانایی استثنایی که تخصص آن‌ها در راستای منافع ملی آمریکا است می‌توانند برای ویزای NIW درخواست دهند. با دریافت ویزای EB2 یا niw متقاضیان می‌توانند اقامت دائم دریافت کرده، بدون آنکه شغلی در آمریکا پیدا کرده باشند. در ادامه با شرایط لازم برای اخذ ویزای EB2 آشنا خواهیم شد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای EB2 آمریکا

3 دسته از افراد مشخص شده (مدرک پیشرفته، توانایی خاص و معافیت از منافع ملی) برای آنکه بتوانند ویزای EB2 یا NIW را دریافت کنند باید شرایط خاصی داشته باشند. این شرایط به صورت زیر است:

نوع افراد

شرایط لازم برای اخذ ویزا

افراد دارای مدارک پیشرفته

متقاضی باید مدرک پیشرفته علمی مانند لیسانس یا معادل آن و 5 سال سابقه کار پس از لیسانس داشته باشد. همچنین شغلی که متقاضی برای آن درخواست می‌دهد باید به مدرک پیشرفته‌ای نیاز داشته باشد.

داشتن الزامات مشخص شده در گواهی کار مطابق با تاریخ اولویت

افراد با توانایی استثنایی

نشان دادن توانایی استثنایی در علوم، هنر و تجارت

توانایی استثنایی به معنی درجه‌ای از تخصص است که به طور قابل توجهی بالاتر از آن چیزی است که علوم، هنر و تجارت وجود دارد.

رعایت تمامی الزامات مشخص شده در گواهی کار

معافیت از منافع ملی

ارائه پیشنهاد یا برنامه‌ای که شایستگی قابل توجه و اهمیت ملی داشته باشد.

متقاضی موقعیت تحصیلی یا تجربه مناسبی برای پیشبرد برنامه پیشنهادی خود داشته باشد.

مدارک نشان دهنده مفید بودن متقاضی برای آمریکا باشد.

این موارد پیش زمینه مورد نیاز برای درخواست ویزای EB2 آمریکا به شمار می‌روند. برای آشنایی با مدارک لازم برای این برنامه در ادامه این مطلب با رسام هلدینگ همراه باشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای EB2  آمریکا

به غیر از مدارک هویتی متقاضی که برای اغلب ویزاها باید ارائه شود، یک سری مدارک دیگر برای طرح EB2 نیاز است. در ابتدا مدارک عمومی را معرفی خواهیم کرد:

 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • نامه تایید کارفرما مبنی بر دریافت شغل
 • فرم معاینه پزشکی و واکسیناسیون
 • مدارک مهاجرتی پس از ثبت درخواست ویزا

این مدارک در زمان مصاحبه در سفارت آمریکا باید ارائه شوند و پس از پایان مصاحبه به متقاضی بازگردانده می‌شوند. در ادامه مدارک لازم برای اخذ ویزای EB2 برای هر 3 دسته مشخص شده را معرفی خواهیم کرد.

متقاضیان

مدارک تخصصی مورد نیاز

افراد دارای مدارک پیشرفته

سوابق تحصیلی نشان دهنده مدرک پیشرفته علمی

مدرک تحصیلی لیسانس یا مدرک بالاتر (معمولا مدرک دکترا نیاز است)

توصیه نامه از کارفرمای فعلی یا سابق که نشان دهنده 5 سال سابقه کاری پس از مدرک لیسانس باشد.

افراد با توانایی خاص

داشتن حداقل 3 مورد از معیارهای زیر:

سوابق تحصیلی که نشان دهنده مدرک، گواهینامه، جایزه دانشگاهی یا موسسات آموزشی مرتبط با حوزه و توانایی استثنایی متقاضی باشد.

توصیه نامه از کارفرمای فعلی یا سابق که 10 سال تجربه کاری تمام وقت در آن مستند شده باشد.

مجوز لازم برای حرفه درخواستی یا گواهینامه شغلی آن

مدارک یا شواهد مبنی بر خدمات و توانایی استثنایی متقاضی، مانند حقوق یا دستمزد بالا

عضویت متقاضی در یک انجمن حرفه مرتبط با توانایی خود

قدردانی یا دستاوردهای متقاضی در حوزه تخصصی از سازمان حرفه‌ای، تجاری یا نهاد دولتی

مدارک لازم برای واجد شرایط بودن

معافیت از منافع ملی

با توجه به اینکه متقاضی ممکن است توانایی خاص یا مدرک پیشرفته‌ای داشته باشد، مدارک و شرایطی که باید اراده شود تعیین شود. البته متقاضیان ویزای niw یا EB2 باید طرح پیشنهادی خود را که منافع ملی آمریکا را تامین می‌کند، ارائه دهند.

علاوه بر این مدارک، در موردی نیاز است که متقاضی مدارک خاصی ارائه دهد. در صورت نیاز تمام مدارک خود را آماده داشته باشید تا در صورت نیاز آن‌ها را ارائه دهید.

نوع گواهی کار مورد نیاز برای ویزای نخبگان آمریکا niw

معمولا برای ویزای EB2 نیاز است که متقاضی یک درخواست تاییدیه شده برای گواهی اشتغال دائم از وزارت کار (DOL) در فرمی به نام ETA 9089 داشته باشد. وزارت کار آمریکا گواهینامه اشتغال را در شرایط خاصی به متقاضیان می‌دهد. به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، کارفرما باید بتواند توانایی پرداخت دستمزد متقاضی را تا تاریخ اولویت داشته باشد. این پرداخت دستمزد تا زمانی که وضعیت اقامت دائم قانونی متقاضی تایید و درست شود، باید ادامه داده شود.

نوع و مراحل درخواست گواهی کار به صورت زیر است:

نوع گواهی کار

شرح مراحل دریافت گواهی کار

گواهینامه کار دائمی عمومی

کارفرما باید درخواست تایید شده برای گواهی اشتغال دائم از وزارت کار (DOL) را قبل از تکمیل فرم I-140 ارائه دهد.

گواهینامه کار برنامه‌ریزی شده

برای افراد با توانایی استثنایی تعریف شده توسط وزارت کار یا برخی از پرستاران حرفه‌ای و فیزیوتراپیست‌ها، کارفرما درخواست گواهی کار را با فرم ETA تایید نشده 9089 به USCIS ارسال می‌کند تا به عنوان جدول A در نظر گرفته شود.

چشم پوشی از منافع ملی

افرادی که تمایل به دریافت ویزای NIW یا معافیت از منافع ملی دارند، باید درخواست کنند تا برای آن‌ها پیشنهاد شغلی و گواهی کار لغو شود. زیرا این اشخاص با توجه به دانش، تجربه یا توانایی خاصی که برای منافع ملی آمریکا مفید است، انتخاب شده‌اند. در نتیجه نیازی به این 2 گواهی ندارند.

 نکته مهم: افرادی که درخواست معافیت از منافع ملی را می‌دهند، به پیشنهاد شغلی و اثبات توانایی پرداخت کارفرما ندارند.

مراحل دریافت ویزای  EB2 آمریکا

مراحل اخذ دریافت ویزای EB2 آمریکا به صورت زیر است:

 • متقاضیان EB2 (دارای توانایی استثنایی یا مدارک پیشرفته) باید با ثبت فرم I-140 روند مهاجرت خود را آغاز کنند.
 • سپس تاریخ اولویت را در بولتن ویزا یافته و پس از آن مشخص شدن زمان نوبت خود، فرم I-485 را تکمیل کنند.
 • پس از آن کارفرما باید توانایی پرداخت دستمزد متقاضی را اثبات کند. در این راستا ممکن است که اداره مهاجرت از کارفرما گزارش سالانه، اظهارنامه مالیاتی و صورت مالی حسابرسی را درخواست کند.
 • نیاز است که کارفرما در یا سیستم برنامه بررسی مدیریت الکترونیکPERM (Program Electronic Management Review)  پرونده‌ای جهت گواهینامه کار دائمی ایجاد و تکمیل کند.

اما قبل از تمامی این پروسه‌های اداری، نیاز است که کارفرما ثابت کند به نیروی کار مهاجر نیاز دارد. برای این کار باید قوانینی را رعایت کرده و شرایطی را دارا باشد. شرایط لازم برای استخدام نیروی کار مهاجر توسط کارفرمای آمریکایی عبارتند از:

 • کارفرما باید نشان دهد که پوزیشن شغلی در دسترس دارد که به تخصص حرفه‌ای، دانش یا تجربه خاصی نیاز دارد.
 • برای این پوزیشن شغلی امکان استخدام نیروی کار آمریکایی وجود دارد. اما به دلیل نبود کارگر یا نیروی کار ماهر، کارفرما مجبور به استخدام نیروی کار مهاجر شده‌است. همچنین در مواردی برخی از کارگران آمریکایی یا مقیم آمریکا تمایل به کار در پوزیشن‌های شغلی خاصی را ندارند. در این راستا باید آگهی استخدام در سطح گسترده منتشر کند تا نیروهای کار موجود در آمریکا در صورت تمایل برای مصاحبه شرکت کنند.
 • کارفرما باید نشان دهد که دستمزد تعیین شده برای نیروی کار مهاجر با نرخ رایج دستمزد در این صنعت یکسان است.

در صورت رعایت این موارد، کارفرما می‌تواند، یک نیروی کار مهاجر را استخدام کند.

تاریخ اولویت چه تاریخی است؛ از کجا این تاریخ را پیدا کنیم؟

منظور از تاریخ اولویت آن روزی است که USCIS (سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالت متحده آمریکا) درخواست گرین کارت متقاضی مهاجرت را دریافت خواهد کرد. برای راحتی در بررسی روند پرونده مهاجرتی، وزارت امور خارجه آمریکا هر ماه یک بولتن ویزا منتشر می‌کند. در این بولتن تاریخ اقدام نهایی برای هر کدام از دسته‌های گرین کارت (با توجه به کشور مبدا متقاضی) توضیح داده شده است. توجه داشته باشید که متقاضیان باید هر ماه بولتن را بررسی کرده تا تاریخ اولویت خود را بفهمند.

مصاحبه حضوری برای ویزای EB2 آمریکا کی انجام می‌شود؟

برای دریافت ویزای EB2 یک مصاحبه با متقاضی در کنسول‌گری یا سفارتخانه آمریکا هماهنگ می‌شود. مصاحبه بعد از بررسی پرونده مهاجرت متقاضی انجام می‌شود. این مصاحبه برای متقاضیان ساکن در ایران، در یکی از کشورهای همسایه برگزار خواهد شد.

طی جلسه مصاحبه، افسر اداره مهاجرت با گرفتن سوگند راستگویی از متقاضی مصاحبه را آغاز خواهد کرد. سپس سوالاتی در رابطه با اطلاعات درج شده در پرونده پرسیده می‌شود. همچنین اصل مدارک ارائه شده توسط متقاضی برای دریافت ویزا، توسط افسر چک خواهد شد. پس از این جلسه مصاحبه، در صورت مثبت بودن آن، ویزای eb2 برای متقاضی صادر خواهد شد.

بررسی هزینه‌های ویزای EB2 آمریکا

در حالت کلی باید بگوییم که انواع ویزاهای EB، مانند ویزای EB3 آمریکا و EB4 و EB5 هزینه چندانی ندارند. هزینه‌های این نوع از طرح‌های مهاجرتی شامل هزینه‌های اداری است. هزینه ویزای EB2 آمریکا عبارتند از:

نوع هزینه‌ها

میزان هزینه به دلار

هزینه درخواست فرم I-140

700 دلار

هزینه فرم DS-260

325 دلار

هزینه مهاجرت

220 دلار

هزینه سوگند نامه پشتیبانی

120 دلار

فرم I-485

1140 دلار

فرم PERM

رایگان

معاینه پزشکی و واکسیناسیون

متفاوت

ترجمه و کپی مدارک

بسته به تعداد و میزان مدارک متفاوت است.

بیومتریک

85 دلار

هزینه‌های سفر به آمریکا

متفاوت است

هزینه سفر به کشور همسایه برای مراجعه به سفارت آمریکا

با توجه به اینکه متقاضی به کدامیک از کشورهای همسایه مراجعه می‌کند، هزینه سفر متفاوت است.

به منظور دریافت هزینه‌های ترجمه و کپی مدارک می‌توانید با مجموعه رسام هلدینگ ارتباط بگیرید و ریز هزینه‌ها را دریافت کنید.

تفاوت ویزای EB1 و EB2 چیست؟

هر دو ویزای EB1 آمریکا و ویزای EB2 در دسته ویزاهای مبتنی بر استخدام قرار دارند. به همین دلیل در برخی شرایط با هم مشابه هستند؛ اما تفاوت‌های آن‌ها با بسیار مهم است. به گونه‌ای که تفاوت بین نوع ویزاهای مبتنی بر کار در روند مهاجرت متقاضی تاثیر دارند. در ادامه با مهمترین تفاوت ویزای EB1 و EB2 آمریکا آشنا خواهیم شد.

تفاوت های ویزای EB1 و ویزای EB3 آمریکا

متقاضیان ویزای EB1 آمریکا به دلیل شرایط ویژه‌ای که دارند، نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند. این در حالی است که متقاضیان ویزای EB2 آمریکا (افراد با مدارک پیشرفته یا توانایی استثنایی) به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکایی نیاز دارند. پیشنهاد شغلی برای افراد متقاضی ویزای معافیت از منافع ملی در EB2 نیاز نیست.

به دلیل اینکه متقاضیان ویزای EB1 آمریکا جزء نخبگان حرفه‌ای صنعت خود به شمار می‌روند و از طرفی دیگر آمریکا به دنبال استخدام و استفاده از این افراد است، فرآیند بررسی پرونده مهاجرت آن‌ها خیلی سریع انجام می‌شود. این در حالی است که روند بررسی پرونده‌های مهاجرتی ویزای EB2 آمریکا کمی طولانی‌تر است.

متقاضیان طرح eb1 به تاییدیه یا گواهی کار نیاز ندارند. اما متقاضیان eb2 باید این تاییدیه را کسب کنند.

شرایط و الزامات قانونی و اداری ویزای eb2 نرمال و مناسب است. در حالی که الزامات eb1 بسیار زیاد است. این موضوع به دلیل اثبات داشتن توانایی خاص علمی، هنری و تجاری در متقاضیان است.

در روند اداری eb1 متقاضیان می‌توانند به صورت همزمان فرم درخواست I-140 و I-485 را پر کنند. در حالی که در روند اداری ویزای EB2 ، باید ابتدا فرم I-140 توسط کارفرما به USCIS ارسال شده و سپس درخواست ویزای مهاجرت ارسال شود.

این موارد مهمترین تفاوت ویزای EB1 و EB2 است که متقاضیان مهاجرت به آمریکا باید در مورد آن‌ها اطلاع داشته باشند.

دریافت ویزای EB2 یا niw در کوتاه‌ترین زمان ممکن با هلدینگ رسام

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کوتاه شدن روند دریافت ویزای eb2 و سایر ویزاها مانند ویزای eb5 آمریکا، مرحله به مرحله انجام دادن مراحل اداری است. همچنین کامل بودن مدارک و صحیح پرکردن فرم‌های درخواستی نیز، تاثیر بالایی در کوتاه شدن روند بررسی پرونده دارند. البته در مواردی کم و کاستی در مدارک یا فرم‌ها منجر به ریجکت یا رد شدن درخواست ویزا می‌شود. در همین راستا نیاز است که متقاضیان با مشاوران و کارشناسان خبره در زمینه مهاجرت مشورت کنند.

مشاورین هلدینگ رسام با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت به آمریکا، کانادا، اتریش، انگلیس آماده خدمات‌رسانی به شما عزیزان را دارند. برای ارتباط با این موسسه از روش‌های زیر استفاده کنید:

سوالات متداول در مورد ویزای EB2 آمریکا

ویزای EB2 به افراد دارای توانایی استثنایی، دارای مدرک پیشرفته و معافیت از منافع ملی داده می‌شود. به دلیل خاص بودن شرایط در ویزای eb2 برای معافیت از منافع ملی به آن niw (National interest Waiver) می‌گویند.

ویزای eb1 به گواهی کار و پیشنهاد شغلی نیاز ندارند. اما ویزای eb2 به پیشنهاد شغلی و گواهی کار نیاز دارد (البته به غیر معافیت از منافع ملی. زمان انتظار برای بررسی پرونده ویزای نخبگان آمریکا (eb1) کوتاه است. در حالی که روند بررسی ویزای eb2 طولانی است. برای آشنایی با دیگر تفاوت‌های eb1 و eb2 این مطلب از رسام هلدینگ را بخوانید.

ویزای eb2 یا niw یا معافیت از منافع ملی هزینه خاصی ندارد. کافی است متقاضی هزینه‌های اداری مانند بیومتریک، فرم‌های لازم برای این طرح ویزا، ترجمه مدارک، گواهی پزشکی و واکسیناسیون را پرداخت کند. برای آشنایی با هزینه هر کدام از این مراحل اداری و جزئیات بیشتر این مطلب از رسام هلدینگ را بخوانید.

دو دسته از افراد دارای توانایی استثنایی و مدارک پیشرفته به پیشنهاد شغلی و گواهی کار نیاز دارند. در حالی که معافیت از منافع ملی به پیشنهاد شغلی و گواهی کار نیاز ندارد.

برداشتن قدم اول

برای شروع روند مهاجرت خود کافی است با مشاورین هلدینگ رسام در مورد شرایط و طرح مهاجرتی که در نظر دارید، مشورت کنید. زیرا اغلب طرح‌ها و برنامه‌های مهاجرتی پیچیدگی‌های خاصی دارند که ممکن است حین تکمیل فرآیند برای متقاضیان سخت باشد. پیشنهاد می کنیم برای شروع فرم رایگان ارزیابی را پر کنید.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Some of your fields has duplicated datanames, please fix it