اخذ ویزای eb1 آمریکا

آمریکا برای جذب افراد متخصص، دارای توانایی خاص و افراد خبره در حوزه‌های علمی یا مدیریتی طرح مهاجرتی ویژه‌ای را برنامه‌ریزی کرده است. نام این طرح، ویزای EB1 آمریکا یا ویزای نخبگان است. با دریافت این طرح سه دسته از افراد خاص می‌توانند اقامت در آمریکا و کار در این کشور را به دست بیاورند. البته باید اشاره کنیم که متقاضیان ویزای نخبگان شرایط و مدارک خاصی را باید ارائه دهند که همین موضوع دریافت این ویزا را سخت خواهد کرد.

در این مطلب از مجله اطلاع رسانی رسام هلدینگ در مورد ویزای EB1 آمریکا صحبت خواهیم کرد. هلدینگ مهاجرتی رسام یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های مهاجرتی است که در ایران و چندین کشور پرطرفدار دفتر نمایندگی دارد. با ما در این صفحه از وبسایت هلدینگ رسام همراه باشید.

فهرست مطالب

آشنایی با برنامه‌های مهاجرتی مبتنی بر استخدام- EB

تنها راه مهاجرت به آمریکا داشتن سرمایه هنگفت نیست؛ بلکه افراد با شرایط خاص تحصیلی یا کاری امکان مهاجرت به این کشور را دارند. یکی از برنامه‌های مهاجرتی پرطرفدار برای اقامت موقت یا دائم در USA، برنامه‌های مبتنی بر استخدام است که به آن‌ها Employment-Based Visas گفته می‌شود. این برنامه 5 نوع خاص دارد که شامل موارد زیر است:

 • ویزای EB1 آمریکا
 • ویزای EB2 آمریکا
 • ویزای EB3 آمریکا
 • ویزای EB4 آمریکا
 • ویزای EB5 آمریکا

هر کدام از این برنامه‌های دریافت ویزا شرایط و مراحل مخصوص به خود را دارند. در ادامه این مطلب از رسام هلدینگ با ما همراه باشید تا با ویزای EB1 آمریکا بیشتر آشنا شویم.

ویزای EB1 آمریکا یا ویزای نخبگان چیست؟

ویزای EB1 آمریکا برای افراد دارای سطح دانش خاص که به 3 دسته تقسیم می‌شوند صادر خواهد شد. این 3 دسته شامل افراد با توانایی خاص، افراد دارای رتبه استاد یا محقق برجسته و مدیران اجرایی عالی رتبه (در شرکت‌های چند ملیتی) است. به همین دلیل به ویزای EB1، ویزای نخبگان نیز می‌گویند. با توجه به این برنامه می‌توان گفت که کشور آمریکا به دنبال جذب بهترین افراد در رشته‌های مختلف است.

البته باید اشاره کنیم که هر شخصی با هر شرایطی، قادر به دریافت این ویزا نیست. بلکه متقاضیان باید شرایط و مدارک خاصی داشته باشند. در ادامه با شرایط لازم برای هر یک از این دسته از افراد آشنا خواهیم شد.

آشنایی با معیار و شرایط لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا

3 دسته از افراد معرفی شده، برای دریافت ویزای EB1 باید شرایط خاصی را داشته باشند. اما در کنار این شرایط، 10 معیار خاص از طرف اداره مهاجرت آمریکا معرفی شده است که افراد متقاضی با توجه به وضعیت خود باید تعدادی از آن‌ها را داشته باشد. این 10 معیار عبارتند از:

 1. مدارک یا شواهد مبنی بر دریافت جوایز ملی یا بین‌المللی متقاضی در رشته تحصیلی و کاری خود
 2. شواهد یا مدارکی که نشان دهند متقاضی عضو انجمن خاصی است که دستاوردهای برجسته‌ای داشته است.
 3. شواهد مبنی بر چاپ مطلبی در مورد متقاضی در نشریه‌های حرفه‌ای یا تجاری بزرگ (یا رسانه‌های اصلی)
 4. مدارک یا شواهد نشان دهنده عضویت متقاضی در هیئت داروی برای بررسی کار فرد یا افرادی
 5. شواهد مشارکت علمی، هنری، ورزشی یا حوزه کسب و کار متقاضی که اهمیت بالایی داشته است.
 6. شواهد مبنی بر نویسندگی متقاضی در نشریه حرفه‌ای یا مرتبط با حوزه تجاری
 7. شواهد مبنی بر قرارگیری آثار متقاضی در نمایشگاه
 8. مدارکی که نشان دهند متقاضی عملکرد خاصی در رهبری یا عضو تاثیرگذاری در یک سازمان برجسته داشته است.
 9. مدارکی مالی که نشان دهنده متقاضی به دلیل جایگاه علمی و حرفه‌ای در شغل فعلی یا سابق خود، حقوق یا دستمزد بالایی دریافت کرده است.
 10. گواهی موفقیت در هنرهای نمایشی (برای هنرمندان)

پس از آشنایی با معیارهای مشخص شده از طرف اداره مهاجرت آمریکا، به بررسی شرایط لازم برای 3 دسته از افراد گفته شده خواهیم پرداخت. ارائه مدارک هر یک از این معیارها نشان دهنده دستاوردهای متقاضی در سطح کشوری و بین‌المللی است. در این حالت وضعیت و جایگاه متقاضی برای دریافت ویزا و کار در آمریکا در رشته تحصیلی و کاری خود، راحت‌تر خواهد بود.

شرایط لازم برای دریافت ویزای EB1 آمریکا برای هر 3 گروه

بررسی شرایط 3 گروه از نخبگان به صورت زیر است. لازم است که قبل از ارسال هرگونه فرم برای ویزای EB1 با مشاورین حوزه مهاجرت به آمریکا مشورت کنید. زیرا هر گونه نقص یا اشتباهی در تکمیل فرم‌ها یا مدارک، منجر به رد شدن درخواست ویزای شما خواهد شد.

شرایط متقاضی دارای توانایی خاص:

متقاضی باید با مدارک و شواهد معتبر توانایی فوق‌العاده خود را در علوم، هنر، ورزش، آموزش یا تجارت تحسین شده در سطح ملی یا بین‌المللی نشان دهد.

شواهد و مدارک مورد نیاز:

 • متقاضی باید حداقل 3 مورد از 10 معیار را داشته باشد. یا مدرکی مبنی بر دریافت جایزه یا موفقیت خاصی (دریافت اسکار، مدال المپیک یا Pulitzer) داشته باشد.
 • شواهدی که نشان دهد در زمینه تخصصی که معرفی کرده، در آمریکا فعالیت کاری خود را ادامه خواهد داد.

نکته مهم: افراد دارای توانایی خاص برای اخذ ویزای EB1 به هیچ گونه پیشنهاد شغلی نیاز ندارند.

شرایط متقاضی دارای اساتید و پژوهشگران برجسته:

 • متقاضی باید برای دستاوردهای برجسته خود در یک رشته دانشگاهی خاص به رسمیت شناخته شده باشد.
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه تدریس یا تحقیق دانشگاهی در آن رشته خاص
 • متقاضی می‌تواند بعد از ورود به ایالات متحده آمریکا تدریس، تحقیق یا فعالیت کاری در دانشگاه یا موسسه آموزشی عالی رتبه یا کارفرمای خصوصی را ادامه دهد.

شواهد و مدارک مورد نیاز:

 • داشتن حداقل 2 مورد از 6 معیار زیر
 • ارائه پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای احتمالی آمریکایی (کارفرمای خصوصی آمریکایی باید مدارک لازم را ارائه داده و حداقل 3 محقق تمام وقت را استخدام کند.)

نکته مهم: برای این دسته از افراد، گواهی کار مورد نیاز نیست. توجه داشته باشید که منظور از گواهی کار، مجوزی است که پس از تایید ویزای متقاضی مهاجرت به آن‌ها داده می‌شود. مجوز کار ایالات متحده آمریکا (EAD) به مهاجرین این اجازه می‌دهد که به صورت قانونی در آمریکا کار کنند.

6 معیار یا شواهد مستندی که اساتید یا محقق برجسته باید داشته باشد

اساتید یا محققین برجسته باید ارائه مدارک یا شواهدی باید نشان دهنده که 2 نمونه از معیارهای زیر را دارند.

 • مدارک دریافت جوایز خاص در دستاوردهای برجسته
 • شواهد مبنی بر عضویت متقاضی در انجمن‌های خاص که اعضای آن برای عضو شدن در آن باید دستاوردهای برجسته‌ای داشته باشند.
 • شواهدی از انتشار مطلبی از متقاضی در نشریه‌های حرفه‌ای که توسط دیگران در مورد کار در زمینه دانشگاهی نوشته شده است.
 • مدارک یا شواهدی که نشان دهنده مشارکت متقاضی در یک هیئت داروی یا تک نفره به عنوان دارو در رشته دانشگاهی خاص، مشابه یا وابسته
 • شواهدی مبنی بر مشارکت‌های علمی یا پژوهشی در زمینه تخصصی متقاضی
 • مدارک تالیف کتاب یا مقالات علمی در مجله‌های علمی با تیراژ بین المللی

جمع‌آوری این مدارک بسیار سخت است، به همین دلیل تکمیل 2 معیار و ارائه مدارک به اداره مهاجرت کافی است.

شرایط متقاضیان با سمت مدیر ارشد یا چند ملیتی:

 • متقاضی باید 3 سال قبل از درخواست ویزای EB1 ، در خارج از آمریکا سابقه مدیریت داشته باشد.
 • کارفرمایی که درخواست همکاری متقاضی ویزای eb1 را قبول کرده است، باید حداقل به مدت یکسال سابقه همکاری با سازمانی خارج از آمریکا داشته باشد (متقاضی باید در این سازمان فعالیت کرده باشد).

شواهد و مدارک مورد نیاز:

 • یک کارفرمایی آمریکایی باید درخواست کار متقاضی را قبول کند.
 • شغلی که کارفرما برای متقاضی در نظر گرفته است باید مدیریتی یا اجرایی باشد.
 • متقاضی باید حداقل به مدت 1 سال در آمریکا به عنوان شخص حقوقی تجارت کرده باشد.

نکته مهم: برای دریافت ویزای نخبگان گواهی کار مورد نیاز نیست. این به معنی عدم نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکایی نیست.

مدارک لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا

متقاضیان علاوه بر ارائه مدارک و شواهد لازم برای اثبات شرایط و توانایی خاص خود، باید مدارک هویتی ارائه دهند. این مدارک که در اغلب روش‌های مهاجرتی مانند ویزای EB3 آمریکا یا EB4 نیز وجود دارد عبارتند از:

مدارک لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا

2 قطعه عکس مطابق با شرایط گذرنامه‌ای

پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار پس از ورود به آمریکا

مدارک اثبات تمکن مالی

گواهی معاینه پزشکی

فرم پیشنهاد شغلی (در صورت نیاز)

گواهی کار (در صورت نیاز)

تاییدیه فرم ویزای مهاجرتی- DS-260

به فرم DS-260، فرم برندگان لاتاری نیز گفته می‌شود. این فرم، فرمی مهاجرتی و حقوقی است که برندگان لاتاری باید قبل از مصاحبه حضوری در سفارتخانه آمریکا تکمیل کنند. در برخی از دیگر روش‌های مهاجرتی مانند EB1 یا ویزای  EB2آمریکا یا نمونه‌های دیگر تکمیل این فرم نیاز است. برای اطلاع از پرکردن این فرم در روند مهاجرت خود با مشاورین هلدینگ رسام مشورت کنید.

مراحل دریافت ویزای EB1 آمریکا

مراحل تکمیل درخواست و دریافت ویزای EB1 برای 3 دسته مشخص شده در این طرح کمی متفاوت است. در ادامه با مراحل دریافت ویزای EB1 آمریکا آشنا خواهیم شد:

مراحل دریافت ویزای EB1 برای افراد با توانایی خاص و فوق‌العاده:

این دسته از افراد در روند مهاجرتی خود باید فرم I-140 را پر کنند.

مراحل دریافت ویزای EB1 اساتید و محققین برجسته:

کارفرمای آمریکایی باید فرم I-140 را برای کارگر یا متقاضی شغل موجود پر و ارسال کند. در همین راستا کارفرما باید به عنوان بخشی از فرآیند درخواست نیروی کار، توانایی پرداخت مستمر دستمزد پیشنهادی را از تاریخ اولویت شخص شده نشان دهد. برای اثبات این موضوع در مواردی نیاز است که گزارش سالانه، اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال یا صورت مالی حسابرسی خود را نشان دهد.

مراحل دریافت ویزای EB1 برای مدیران ارشد یا چند ملیتی:

کارفرمای آمریکایی باید فرم I-140 را برای درخواست کارگر مهاجر ارسال کند. در این حالت نیز کارفرما باید توانایی مالی خود برای پرداخت دستمزد نیروی کار مهاجر درخواستی را نشان دهد.

توجه داشته باشید که برای خانواده دارنده ویزای EB1 ، اقدامات مهاجرتی به تایید درخواست I-140 بستگی دارد. اگر فرم درخواست I-140 متقاضی تایید شد، همسر و فرزندان مجرد زیر 18 سال در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانند درخواست پذیرش در ایالات متحده آمریکا را ارسال کنند. در این حالت همسر و فرزندان در وضعیت مهاجرت E-14 یا E-15 قرار خواهند گرفت.

هزینه های ویزای EB1 آمریکا چقدر است؟

با توجه به اینکه کشور آمریکا در ایران سفارتخانه ندارند، متقاضیان مهاجرت به این کشور باید یکسری هزینه‌های اضافی در کنار هزینه‌های معمول را پرداخت کنند. هزینه‌هایی مانند خرید بلیط سفر و اسکان در کشور واسط، که میزان آن به انتخاب کشور واسط و سطح کیفیت سفر بستگی دارد. اما هزینه‌های معمول دریافت ویزای EB1 آمریکا عبارتند از:

 • درخواست فرم I-140 برای- 700 دلار
 • فرم DS-260- 345 دلار
 • بیومتریک – 85 دلار

هزینه‌هایی مانند ترجمه مدارک و اسناد، گواهی پلیس و پزشکی نیز به این هزینه‌ها اضافه خواهد شد.

مزایا و معایب ویزای EB1 (نخبگان) چیست؟

هر برنامه مهاجرتی یکسری مزایا دارد که منجر به انتخاب آن برای سفر به کشور مقصد می‌شود. اما در کنار این مزایا، به طور قطع یکسری معایب یا مشکلات نیز وجود خواهد داشت. در ادامه مهمترین مزایای ویزای نخبگان و علل سخت بودن دریافت آن که جزو معایب این طرح است را بیان خواهیم کرد.

مزایای ویزای EB1 آمریکا

کوتاه بودن زمان صدور ویزا

عدم نیاز به گواهی کار یا پیشنهاد شغلی برای همه افراد با موقعیت‌های مختلف

امکان درخواست اقامت دائم برای خانواده

انعطاف بالا طرح

سیستم اولویت‌بندی شده

عدم محدودیت سنی برای متقاضیان

علت سخت بودن یا معایب ویزای نخبگان

داشتن الزامات بسیار سخت برای نشان دادن میزان توانایی در حوزه کاری و دستاوردهای به دست آمده

سخت بودن جمع آوری مدارک و شواهد تعیین شده برای اثبات توانایی و دستاوردها

محدودیت سالانه در تعداد مجوز ویزای EB1 از طرف اداره مهاجرت آمریکا

تفاوت ویزای EB1 و  EB2 چیست؟

ویزاهای مبتنی بر استخدام در حالت کلی 5 نمونه مختلف هستند. نام این طرح‌ها ویزای EB1 ،EB2 ،EB3 ،EB4 و ویزای EB5 آمریکا است. این طرح‌ها شرایط، مدارک، مراحل، مزایا و معایب مختلفی دارند که لازم است متقاضیان مهاجرت آمریکا اطلاعاتی در مورد آن‌ها داشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مطلب کمی در مورد تفاوت ویزای EB1 و  EB2 را توضیح خواهیم داد.

اگر به صورت مختصر بخواهیم ویزای  EB2 آمریکا را توضیح دهیم، باید بگوییم که افراد با مدارک دانشگاهی معتبر و حداقل 5 سال سابقه کاری حرفه‌ای امکان دریافت این ویزا را دارند. البته نیاز است که متقاضی از کارفرمای فعلی یا سابق خود معرفی نامه معتبر دریافت کند.

مهم‌ترین تفاوت ویزای EB1 و  EB2 عبارتند از:

 • ویزای EB1 در برخی دسته‌ها نیاز به پیشنهاد شغلی از کارفرمای آمریکایی ندارد. در حالی که در ویزای EB2 به پیشنهاد شغلی نیاز است.
 • به دلیل عدم نیاز به پیشنهاد شغلی و شرایط خاص متقاضی در طرح EB1 ، اقامت فرد مستقل از کارفرما است. در حالی که در طرح EB2 به دلیل نیاز به پیشنهاد شغلی و حمایت کارفرما، اقامت شخص وابسته به کارفرما است.
 • کشور آمریکا برای جذب بیشتر افراد با توانایی خاص، اساتید و محققین برجسته یا مدیریان ارشد، روند دریافت ویزای EB1 را کوتاه کرده است. اما روند بررسی پرونده‌های مهاجرتی در EB2 طولانی‌تر است.
 • در طرح EB1 متقاضی نیازی به گواهی کار ندارد. اما در طرح EB2 تاییدیه گواهی کار نیاز است.
 • الزامات قانونی در برنامه ویزای EB1 آمریکا زیاد است. زیرا شخص باید اثبات کند که در جایگاه بالایی قرار دارد. اما این الزامات در طرح EB2 کمتر هستند.

اخذ ویزای EB1 آمریکا با هلدینگ رسام

به دلیل افزایش میزان مهاجرت در کشور، موسسات مهاجرتی مختلفی تاسیس شده است. یکی از بهترین مجموعه‌های مهاجرتی فعال در ایران، رسام هلدینگ است که با سال‌ها تجربه در خصوص مهاجرت از ایران به آمریکا، انگلیس، کانادا، اروپا و دیگر کشورها، آماده خدمات‌رسانی به متقاضیان است.

برای ارتباط با کارشناسان رسام هلدینگ می‌توانید از طریق روش‌های زیر استفاده کنید:

همراه با هلدینگ رسام، خیلی ساده و با کمترین هزینه به کشوری که دوست دارید مهاجرت کنید.

سوالات متداول در مورد ویزای EB1 آمریکا

بلافاصله بعد از دریافت ویزای EB1 ، متقاضی اقامت موقت دریافت خواهد کرد. متقاضی برای تبدیل اقامت موقت به دائم باید درخواست دهد. این درخواست به این صورت است که در ابتدا متقاضی باید تاییدیه درخواست از USCIS دریافت کند و مدتی از سکونت شخص در این کشور گذشته باشد. برای آشنایی با روند تبدیل اقامت موقت به دائم با کارشناسان هلدینگ رسام مشورت کنید.

مدت زمان بررسی اخذ ویزای نخبگان از چند ماه یا چند سال است. زیرا روند بررسی درخواست‌های این نوع ویزا در اداره مهاجرت کمی زمان‌بر بوده و همچنین تعداد درخواست‌ها بالا است. اما با کمک مشاورین هلدینگ رسام و پرداخت هزینه پرمیوم این زمان به زیر 60 روز کاری خواهد رسید.

معمولا برای اقدام برای مهاجرت به آمریکا نیازی به داشتن وکیل مهاجرتی نیست. اما به دلیل روند پیچیده، طولانی و قوانین مختلف طرح ویزای نخبگان آمریکا، بهتر است که با وکیل مهاجرتی مشورت کرده یا همکاری کنید.

خیر. ویزای niw از جمله طرح‌های موجود در ویزای eb2 آمریکا است. این ویزا همان ویزای معافیت از منافع ملی است که به کارفرما نیازی ندارد.

ویزای مناسب برای افراد دارای شرایط خاص، توانایی منحصربفرد، اساتید برجسته یا محققین و مدیران ارشد، ویزای eb1 یا نخبگان است. برای آشنایی با شرایط ویزای نخبگان آمریکا این مطلب از هلدینگ رسام را مطالعه کنید.

برداشتن قدم اول

برای شروع روند مهاجرت خود کافی است با مشاورین هلدینگ رسام در مورد شرایط و طرح مهاجرتی که در نظر دارید، مشورت کنید. زیرا اغلب طرح‌ها و برنامه‌های مهاجرتی پیچیدگی‌های خاصی دارند که ممکن است حین تکمیل فرآیند برای متقاضیان سخت باشد. پیشنهاد می کنیم برای شروع فرم رایگان ارزیابی را پر کنید.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Some of your fields has duplicated datanames, please fix it