مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری

یکی از روش‌های سریع مهاجرت به کانادا برای نیروهای‌کار متخصص و باسابقه، اکسپرس اینتری است. مهاجرت به کشور کانادا با اکسپرس اینتری مزایای زیادی دارد که قصد داریم در این مقاله آنها را برای شما بازگو کنیم.

این سیستم، یک سیستم گزینش مهاجر بر اساس امتیاز است. امتیازدهی در این سیستم، بر اساس یک سری عوامل نظیر سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، میزان تسلط به زبان انگلیسی/فرانسه، وضعیت تاهل و غیره انجام می‌شود.

به‌همین دلیل، نظریات انسانی در گزینش مهاجران دخالتی ندارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با شیوه مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری و همچنین نحوه محاسبه امتیاز CRS آشنا شوید.

مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری چیست؟

برنامه اکسپرس اینتری در سال 2015 توسط دولت کانادا و برای گزینش متقاضیان مهاجرت کاری به این کشور راه‌اندازی‌شده است.

این برنامه، در واقع یک سیستم آنلاین می‌باشد که با استفاده از سیستم جامع امتیازدهی یا CRS، بهترین گزینه‌ها را از میان متقاضیان انتخاب می‌کند.

به‌طور کلی، متقاضیان استفاده از سه برنامه مهاجرت فدرال کانادا و برخی برنامه‌های مهاجرتی استانی این کشور، با استفاده از این سیستم گزینش می‌شوند. سه برنامه مهاجرتی فدرال کانادا عبارتند از:

 • FSWP (The Federal Skilled Worker Program):

برنامه نیروی ماهر فدرال، مخصوص افرادی است که حداقل یک سال سابقه کاری دارند. حداقل مدرک دیپلم برای متقاضیان این برنامه، معادل دیپلم دبیرستانی کانادایی است.

در ضمن، متقاضیان باید حداقل تا سطح CLB7 به زبان انگلیسی (یا NCLC7 به زبان فرانسه) تسلط داشته باشند. برای ورود به مخزن اکسپرس اینتری از این طریق، متقاضی باید 67 امتیاز از 100 امتیاز بگیرد.

 

 • FSTP(The Federal Skilled Trades Program):

برای واجد شرایط بودن در برنامه فدرال برای مشاغل فنی و حرفه‌ای ، باید دارای مدرک زبان انگلیسی باشید.

این مدرک باید دارای حداقل CLB4 (Canadian Language Benchmark 4) برای خواندن و نوشتن و CLB5 (Canadian Language Benchmark 5) برای صحبت کردن و گوش کردن باشد. برای این برنامه، حداکثر دو سال سابقه کاری مرتبط، جاب آفر حداقل یک ساله یا مجوز صلاحیت حرفه‌ای از دولت یا استان‌های کانادا لازم است.

برنامه فدرال برای مشاغل فنی و حرفه‌ای - هلدینگ رسام

 • CEC (Canadian experience class):

برای برنامه فدرال کلاس تجربه کانادایی ، متقاضی باید حتماً سابقه حداقل یک سال کار در کانادا را داشته باشد.

برای این برنامه، مدرک تحصیلی مهم نیست. اما متقاضی باید برای مشاغل NOC 0 (National Occupational Classification)  و NOC A (National Occupational Classification) مدرک زبان CLB7 (Canadian Language Benchmark 7) و برای مشاغل NOC B مدرک زبان CLB5 داشته باشد.

 

اکسپرس اینتری چگونه کار می کند؟

متقاضی مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری ابتدا باید اقدام به ساخت پروفایل و درخواست اقامت دائم نماید.

سپس امتیازات او باید حداقل 67 از 100 باشد تا وارد مخزن اکسپرس اینتری گردد. در این مخزن، امتیازات متقاضیان با استفاده از CRS سنجیده می‌شوند که 600 امتیاز آن، اصلی و 600 امتیاز دیگر آن کمکی هستند.

هر دو هفته یا هر ماه، افرادی که بالاترین امتیاز را داشته باشند، باتوجه به نیاز دولت فدرال و استان‌ها به نیروی کار، دعوت‌نامه دریافت می‌کنند.

 

پروسه اکسپرس اینتری چقدر طول می کشد؟

اگر پروفایلی که در اکسپرس اینتری ساخته‌اید، کامل باشد و درخواست خود را برای اقامت دائم ارسال کنید، معمولاً ظرف شش ماه پرونده شما بررسی خواهد شد.

تا زمانی که در مخزن اکسپرس اینتری باشید، در میان افرادی هستید که برای دریافت دعوت‌نامه بررسی می‌شوند. معمولاً هر دو هفته یا هر ماه یک‌بار، اشخاصی که بالاترین امتیاز را دارند، دعوت‌نامه دریافت می‌کنند.

پروفایل شما در اکسپرس اینتری، یک سال اعتبار دارد. بعد از پایان یک سال، اگر دعوت‌نامه دریافت نکردید، می‌توانید دوباره برای خود پروفایل بسازید.

پروسه اکسپرس اینتری چقدر طول - هلدینگ رسام

مزایا و معایب اکسپرس اینتری چیست؟

از مزایای اکسپرس اینتری می‌توان به مواردی چون:

 • سریع بودن
 • دریافت اقامت دائم کانادا
 • همراهی خانواده
 • عدم نیاز به جاب آفر و بررسی تقاضا بدون اعمال نظرهای انسانی

با وجود مزایای زیاد مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری اما اکسپرس اینتری دو عیب اساسی نیز دارد: اول این‌که در این سیستم از همان اول مشخص نمی‌شود که متقاضی دعوت‌نامه دریافت می‌کند یا نه. عیب دوم، مساله تاهل و تجرد متقاضی است.

اگر متاهل هستید، امتیازات همسر می‌تواند در کم یا زیاد شدن امتیازات شما اثر زیادی داشته باشد. اگر مجرد هستید، سن نقش مهمی در امتیازی که می‌گیرید، خواهد داشت.

 

هزینه اکسپرس اینتری چقدر است؟

دولت کانادا برای ساخت پروفایل در برنامه اکسپرس اینتری هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. با این حال، قبل از آن نیاز به پرداخت بعضی هزینه‌ها دارید که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

 1. هزینه‌های آماده‌سازی مدارک: شامل هزینه ارزشیابی مدارک توسط WES (World Education Services) یا سازمان‌های مشابه، ترجمه رسمی مدارک، کپی مدارک، برابر با اصل کردن و اسکن مدارک.
 2. هزینه‌های مربوط به گرفتن مدرک زبان: هزینه کلاس‌های زبان و هزینه آزمون بین‌المللی زبان
 3. هزینه مشاوره وکیل مهاجرتی

 

آیا برای اکسپرس اینتری نیاز به وکیل دارم؟

شما برای ثبت‌نام در اکسپرس اینتری نیازی به وکیل ندارید. با این حال، با مشاوره گرفتن از یک وکیل یا مؤسسه مهاجرتی معتبر ضرر نخواهید کرد. فراموش نکنید که این وکلا در مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری تجربه زیادی دارند.

اگر این بار اول یا حتی دهم است که در اکسپرس اینتری ثبت‌نام می‌نماید، یک وکیل باتجربه سالانه روی صدها مورد مهاجرتی مشابه کار می‌کند. یک وکیل مهاجرتی باتجربه، با تمام جزئیات این مسیر آشنا است و تجربیات خود را در اختیار شما می‌گذارد تا راحت‌تر به هدف خود برسید.

حتی مشورت با اعضای خانواده که موفق به مهاجرت با کانادا از طریق اکسپرس اینتری شده‌اند نیز نمی‌تواند تضمینی برای دریافت دعوت‌نامه باشد.

چرا که شرایط افراد با هم متفاوت می‌باشد و هر فردی متناسب با شرایطی که خود داشته است، شما را راهنمایی می‌کند. یک وکیل باتجربه، شرایط شما را کاملاً بررسی می‌نماید و با توجه به این شرایط، راهنمایی‌های لازم مختص به خود شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.

اکسپرس اینتری - هلدینگ رسام

آیا مهاجران اکسپرس اینتری شغل خوبی در کانادا پیدا می‌کنند؟

در جواب این سؤال، باید بگوییم بله، صد در صد. افرادی که از طریق اکسپرس اینتری انتخاب می‌شوند، یکی از دو گروه زیر هستند:

 • از قبل، جاب آفر فدرال/استانی دارند که یعنی به محض ورود به کانادا یا استان مربوطه، به کار مشغول خواهند شد.
 • بدون جاب آفر وارد این کشور می‌شوند که باز هم شانس پیدا کردن شغل برای آنها بسیار بالا است. زیرا همه این افراد ویژگی‌های موردنظر نیروی کار (سرمایه انسانی) کارفرمایان کانادایی را دارند. طبق تحقیقات انجام‌شده، اکثر این افراد از فرصت‌های شغلی زیاد و خوبی برخوردار هستند و در شغل‌های خوب با حقوق‌های بالا استخدام می‌شوند.

آیا من واجد شرایط اکسپرس اینتری هستم؟

برای این‌که ببینید واجد شرایط اکسپرس اینتری هستید، باید سن، سوابق شغلی، مدرک تحصیلی و مدرک زبان خود را با پیش‌نیازهای سه برنامه فدرال گفته‌شده و برنامه‌های PNP در اکسپرس اینتری مقایسه کنید.

توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری حتماً از یک وکیل باتجربه در این زمینه، مشاوره بگیرید.

گاهی چند نکته بسیار ساده که از چشم شما پوشیده می‌مانند، در تعیین نتیجه اکسپرس اینتری نقشی حیاتی بازی می‌کنند.

 

چگونه می توانم واجد شرایط اکسپرس اینتری شوم؟

برای این‌که واجدشرایط اکسپرس اینتری شوید، باید امتیازات خود را به حدود تعیین‌شده برای برنامه‌های مهاجرتی که با این سیستم ارزیابی می‌گردند، برسانید.

برای این‌که واجد شرایط سه برنامه فدرال شوید، باید از 100 امتیاز، حداقل 67 امتیاز کسب کنید. سن، مدرک تحصیلی، سابقه شغلی و سطح زبان انگلیسی/فرانسه مجموع این امتیاز را می‌سازند.

 

چگونه می توانم امتیاز اکسپرس اینتری CRS (Comprehensive Ranking System) خود را محاسبه کنم؟

به جدول امتیازات CRS مراجعه کنید. در این جدول، امتیازات بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سوابق شغلی، مدرک زبان و برخی عوامل دیگر مشخص شده‌اند. کافی است امتیاز خود را برای هر یک از این عوامل پیدا کنید و آنها را با هم جمع‌ نمایید.

بهترین روش های مهاجرت به کانادا 2022

چگونه می توانم امتیاز اکسپرس اینتری CRS خود را بهبود بخشم؟

همان‌طور که گفتیم، برای مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری امتیازات در CRS را می‌توان به دو دسته اصلی و کمکی تقسیم کرد.

برای بهبود امتیازات اصلی می‌توانید سطح زبان، مدرک تحصیلی و سوابق کاری خود را بالا ببرید که زمان‌بر است و گاهی ممکن نیست. در این حالت، می‌توانید روی امتیازات کمکی تمرکز کنید. اگر خواهر یا برادری دارید که در کانادا زندگی می‌کند، با افزودن اطلاعات آنها، 15 امتیاز اضافه دریافت خواهید کرد.

تسلط داشتن به زبان فرانسه تا 50 امتیاز و داشتن مدرک دانشگاهی کانادایی تا 30 امتیاز به امتیازات شما می‌افزایند.

بهترین راه برای بهبود امتیازات در CRS، دریافت جاب آفر از یک کارفرمای فدرال یا شرکت در برنامه‌های استانی Provincial Nominee Program (PNP) و دریافت نامزدی استانی است. دریافت جاب آفر فدرال، 200 امتیاز و نامزدی استانی 600 امتیاز دارد و برگه برنده هر متقاضی هستند.

 

آیا خانواده من می توانند تحت اکسپرس اینتری با من به کانادا مهاجرت کنند؟

در صورتی که دعوت‌نامه اکسپرس اینتری دریافت و در پروفایل خود، اعضای خانواده را اضافه کرده باشید، می‌توانید همزمان برای خانواده خود نیز درخواست ویزا بدهید.

اعضای خانواده شامل همسر یا پارتنر قانونی و فرزندان تحت تکفل می‌شوند. فرزندان تحت تکفل شما یا باید زیر 22 سال سن و مجرد باشند یا اگر بالای 22 سال سن دارند، باید وابستگی مالی آنها به شما ثابت شود.

پدر و مادر شما و همسرتان نیز درصورتی که وابستگی مالی آنها به شما ثابت گردد، می‌توانند اقدام به مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری نمایند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Some of your fields has duplicated datanames, please fix it