اقامت تمکن مالی اسپانیا

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را باید یک فرصت عالی برای مهاجرت به این کشور به حساب آورد. زیرا افراد با توان مالی کافی می‌توانند اقامت دو ساله این کشور را به‌آسانی به دست آورند. این برنامه مهاجرتی تحت عنوان اقامت تمکن مالی اسپانیا یا ویزای غیرانتفاعی شهرت دارد و حق زندگی بدون کار را در اسپانیا ارائه می‌دهد. همچنین امکان تمدید این اقامت وجود دارد و حتی درنهایت می‌تواند به اخذ اقامت دائم و تابعیت اسپانیا نیز منجر شود. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در این مطلب شرایط و قوانین اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را برای شما عزیزان شرح می دهد.

فهرست مطالب

مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی

مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی مخصوص شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا است. در این روش مهاجرتی، نیازی به راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا خرید ملک در اسپانیا نخواهد بود. بلکه تنها به حداقل درآمد ثابت برای گذران زندگی در این کشور نیاز دارید. ضمنا می‌توانید اقامت اسپانیا را برای تمام افراد خانواده خود نیز به دست آورید.

این روش مهاجرتی را باید جایگزینی مقرون به صرفه‌تر برای ویزای طلایی یا همان سرمایه‌گذاری به شمار آورد. البته روش تمکن مالی در سال اول نمی‌تواند فرصت کار را به شما و اعضای خانواده بدهد. اما به طور کلی، تنها پیش‌نیاز مهم برای صدور اقامت با تمکن مالی، داشتن منبع درآمد ثابت یا پس‌انداز کافی در بانک یا هردو است؛ امری که مهاجرت افراد متمول را بسیار آسان‌تر خواهد کرد. در ادامه مطلب، به حداقل سرمایه مورد نیاز برای شرکت در این برنامه اقامتی اشاره خواهیم کرد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی

میزان تمکن مالی برای اقامت اسپانیا

میزان تمکن مالی برای اقامت اسپانیا توسط ضریب چندمنظوره کل درآمد در اسپانیا یا IPREM تعیین می‌شود. شاخص IPREM در اسپانیا به عنوان معیاری برای ارائه کمک، یارانه یا مزایای بیکاری به شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متقاضی دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا باید استقلال مالی و داشتن وجوه لازم را بدون حق کار در این کشور اثبات کند. حداقل میزان تمکن مالی برای متقاضی اصلی، چهار برابر IPREM و برای هر عضو خانواده او به میزان یک برابر IPREM در ماه است.

سطح IPREM اسپانیا در سال 2023 ماهانه 600 یورو است و در سال به 7.200 یورو می‌رسد. بنابراین متقاضی اصلی ویزای غیرانتفاعی باید حداقل 28 هزار و 800 یورو در سال درآمد ثابت داشته باشد یا معادل این مبلغ در حساب وی موجود باشد. همچنین وجود 7 هزار و 200 یورو درآمد سالانه به ازای هر یک از اعضای خانواده ضروری خواهد بود.

بنابراین یک خانوار چهار نفره برای اخذ اقامت اسپانیا حداقل به درآمد ماهانه چهار هزار یورو نیاز خواهد داشت. این در حالی است که مثلا اقامت تمکن مالی یونان برای یک خانوار چهار نفره 3600 یورو در ماه و اقامت تمکن مالی فرانسه برای یک خانوار چهار نفره 6500 یورو است.

البته مقادیر ذکر شده، حداقل مطلق هستند. پس هرچقدر درآمد غیرفعال شما بیشتر باشد، احتمال تایید درخواست شما افزاش می‌یابد.

میزان تمکن مالی برای اقامت اسپانیا چقدر است؟

مزایای اقامت تمکن مالی اسپانیا

ویزای تمکن مالی اسپانیا مزایای بی‌شماری را به افراد ارائه می‌دهد. مثلا افراد می‌توانند بدون نیاز به پیشنهاد شغلی یا سرمایه‌گذاری شخصی به اسپانیا بروند. علاوه بر این، مسیری را برای شهروندی اسپانیا فراهم می‌کند که در کل، نسبت به سایر مسیرها ساده‌‌تر خواهد بود. مزایای اقامت تمکن مالی اسپانیا را می‌توان در موارد زیر جستجو کرد.

 • زندگی در اروپا: امکان آموزش کودکان در مدارس و دانشگاه‌های اروپا، برخورداری از مراقبت‌های پزشکی با کیفیت بالا، دریافت گواهینامه رانندگی اروپایی و بسیاری از موارد دیگر در قالب اقامت تمکن مالی وجود دارد.
 • عدم نیاز به سرمایه‌گذاری: برای شرکت در برنامه اقامت تمکن مالی نیازی به سرمایه‌گذاری یا خرید ملک در اسپانیا با مبلغ مشخص ندارید.
 • اقامت برای کل خانواده: همسر، فرزندان خردسال و والدین سالخورده متقاضی نیز می‌توانند کارت اقامت اسپانیا را در قالب این طرح دریافت کنند.
 • اجازه کار بعد از یک سال: پس از یک سال اقامت در اسپانیا با این روش می‌توان برای کسب مجوز کار در اسپانیا اقدام کرد.
 • مسیر اقامت دائم و تابعیت اسپانیا: پس از پنج سال زندگی با تمکن مالی می‌توان برای اقامت دائم اسپانیا اقدام کرد. همچنین پس از 10 سال امکان درخواست برای اخذ شهروندی و پاسپورت اسپانیا وجود دارد.
 • عدم نیاز به تسلط بر زبان اسپانیایی: شرط دانستن زبان در برنامه اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا دیده نمی‌شود.

شرایط لازم برای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

همانطور که قبلا اشاره شد، مهم‌ترین شرط برای پذیرش درخواست فرد تحت برنامه اقامت تمکن مالی اسپانیا داشتن وجوه و درآمد لازم است. اما شرط‌های دیگری هم وجود دارند که در اینجا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • اثبات و تایید قانونی بودن منبع و محل درآمد متقاضی
 • عدم وجود سابقه جنایی، ویزا و تخلفات مهاجرتی در پرونده فرد متقاضی
 • عدم وجود معوقات مالیاتی و سایر تعهدات بدهی در کشور مبدا
 • عدم وجود بیماری‌های خطرناک و واگیر در متقاضی و اعضای خانواده
 • پرداخت وجوه لازم برای خرید بیمه‌نامه درمانی خصوصی در اسپانیا
 • اثبات داشتن محل اقامت در اسپانیا (اجاره بلندمدت منزل یا خرید خانه با هر مبلغی)

مدارک لازم برای اقامت تمکن مالی اسپانیا

دریافت ویزای غیرانتفاعی اسپانیا مستلزم ارائه مدارک خاصی است. مدارکی که نشان‌دهنده ثبات مالی، سلامت و هدف فرد از زندگی در اسپانیا باشند. به طور کلی، مدارک لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا به شرح زیر هستند.

مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

1. پاسپورت معتبر

پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار، یکی از مدارک اصلی و مورد نیاز برای ویزای تمکن مالی اسپانیا محسوب می‌شود. پاسپورت یا گذرنامه باید همراه با درخواست ویزا و مدارک لازم به سفارت اسپانیا ارائه شود.

2. بیمه درمانی

افراد متقاضی باید مدرکی مبنی بر داشتن بیمه پزشکی معتبر در اسپانیا ارائه دهند که دسترسی آن‌ها به مراقبت‌های درمانی را در طول اقامت تضمین کند.

3. مدارک توان مالی

ارائه مدارک توان مالی نیز اهمیت شایانی در فرآیند درخواست ویزا دارد. افراد ملزم به ارائه مدارکی مبنی بر داشتن توان مالی کافی برای زندگی بدون نیاز به شغل در کشور اسپانیا هستند. این مدارک را می‌توان در قالب صورتحساب‌های بانکی، پرتفوی سرمایه‌گذاری و اثبات مستمری یا درآمد بازنشستگی ارائه کرد.

4. گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه را باید یکی از مدارک مهم برای اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا دانست. این گواهی توسط کشور متبوع متقاضی صادر می‌شود و سابقه کیفری او را نشان می‌دهد. گواهی عدم سوء پیشینه باید نهایتا 6 ماه قبل از درخواست ویزا اخذ و به طور رسمی به اسپانیایی ترجمه شود.

5. مدرک محل اقامت

متقاضیان باید مدرک محل اقامت خود در اسپانیا را هم ارائه دهند. این مدرک به شکل یک قرارداد اجاره بلندمدت یا سند خرید ملک خواهد بود. مدرک ارائه‌شده باید آدرس و سایر جزییات مربوط به محل اقامت فرد در کشور اسپانیا را به شکل دقیق ارائه کند.

6. گواهی سلامت

متقاضیان در روند درخواست ویزای غیرانتفاعی خود به یک گواهی سلامت توسط پزشک معتمد هم نیاز دارند. این گواهی پزشکی باید نشان‌دهنده عدم ابتلای فرد و سایر همراهان به بیماری‌هایی باشد که ممکن است سلامت عمومی شهروندان اسپانیایی را تهدید کند. گواهی سلامت باید به اسپانیایی ترجمه شود و همراه با درخواست ویزا به سفارت اسپانیا ارائه شود.

7. رسید پرداخت هزینه ویزا

گواهی پرداخت هزینه ویزا یکی دیگر از مدارک ضروری برای دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا است. این هزینه به کشور مبدا بستگی دارد و باید قبل از ارائه درخواست ویزا پرداخت شود. رسید پرداخت نقدی یا حواله بانکی هزینه ویزا باید به اسناد پشتیبانی درخواست فرد ضمیمه شود.

8. نامه پوششی

متقاضیان به یک نامه پوششی مفصل هم نیاز دارند که هدف آن‌ها از اقامت در اسپانیا را شرح دهد. این نامه باید حاوی اطلاعاتی در مورد روابط فرد با اسپانیا مانند خانواده یا دوستانی باشد که در آنجا زندگی می‌کنند. انجام فعالیت فرهنگی، آموزشی یا پژوهشی خاص در اسپانیا هم می‌تواند مبنای نامه باشد.

تمام مدارک لازم باید به‌درستی تجمیع، تکمیل و به اسپانیایی ترجمه شوند تا روند درخواست ویزا تسهیل شود. همچنین سفارت اسپانیا ممکن است تقاضای مدارک اضافی کند یا ترتیب یک مصاحبه حضوری با شما را بدهد که باید از آن تبعیت کنید.

تمدید اقامت تمکن مالی اسپانیا

تمدید اقامت تمکن مالی اسپانیا راهی است تا افراد بتوانند پس از دو سال به زندگی خود در این کشور ادامه دهند. البته این فرصت ارزشمند، فقط مخصوص افرادی خواهد بود که در مدت اقامت خود به هیچ‌گونه مشکلی برنخورده باشند. به طور کلی، تمدید اقامت با تمکن مالی شامل مراحل زیر خواهد بود.

 • روند اخذ اقامت تمکن مالی با صدور ویزای غیرانتفاعی شروع می‌شود که اعتبار سه ماه و 15 روز خواهد داشت.
 • پس از ورود فرد با ویزای غیرانتفاعی به اسپانیا باید برای اخذ کارت اقامت در خاک اسپانیا اقدام کرد که در ابتدا دو سال اعتبار دارد.
 • برای حفظ وضعیت اقامت باید مدت 6 ماه در سال (183 روز) را در اسپانیا گذراند.
 • پس از گذشت دو سال و با رعایت سایر شروط می‌توان مدت اقامت را برای پنج سال دیگر تمدید کرد.
 • پس از گذشت پنج سال زندگی در اسپانیا واجد شرایط درخواست اقامت دائم می‌شوید.
 • با گذشت 10 سال واجد شرایط درخواست برای شهروندی و پاسپورت اسپانیا خواهید شد.

توجه داشته باشید که دریافت تابعیت دوم در کشور اسپانیا ممنوع اعلام شده است و باید شهروندی اول خود را ترک کنید.

اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا توسط هلدینگ رسام

هلدینگ رسام با سال‌ها تجربه و تخصص بالا در زمینه اخذ ویزا و اقامت اسپانیا در خدمت شما عزیزان است. اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا می‌تواند یک پروسه طولانی و هزینه‌بر باشد که نیاز به وجود راهنمای حرفه‌ای در کنار شما دارد. با هلدینگ رسام می‌توانید فرآیند درخواست اقامت خود را با خیالی آسوده‌تر و درصد موفقت بیشتر به انجام برسانید. ما در پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اطلاعات کاملی درباره اقامت اسپانیا و سایر کشورها در اختیار دنبال کننده ها قرار می دهیم. پیشنهاد می کنیم اینستاگرام ما را دنبال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Some of your fields has duplicated datanames, please fix it